Wilno to miasto, które chciałam zobaczyć – choćby tylko ze względów sentymentalno – rodzinnych. Mój tato w tamtejszym kolejowym szpitalu kilka lat przed wojną przyszedł na świat, później był tam tylko raz. Stolica Litwy z każdym rokiem przyciąga coraz większą liczbę turystów. 

Wilno to miasto świątyń, więc miłośnicy sztuki sakralnej na pewno się nie zawiodą. Koniecznie trzeba odwiedzić kościół św. Anny, który niemal przez 500 lat zachował swój wygląd. Gotyk, który później nabył cech renesansu i baroku można podziwiać w kościele i klasztorze Bernardynów, a ponad 2000 rzeźb zobaczyć można w – moim zdaniem najpiękniejszej świątyni rzymskokatolickiej Wilna – kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. I oczywiście jedno z najbardziej znanych miejsc w Wilnie, czyli Ostra Brama będąca najcenniejszym skarbem Wilna z jej słynącym z cudów i łask obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, który w szczególny sposób przyciąga turystów i pielgrzymów z całego świata Warto również zobaczyć Cerkiew Świętego Ducha będąca dawniej główną świątynią prawosławną Wielkiego Księstwa Litewskiego czy  Cerkiew Św. Mikołaja – jedna z najstarszych świątyń w Wilnie, przebudowana w XIX w. w stylu rusko-bizantyjskim.

Wilno to ukochane miasto wielkiego poety, z którego został wywieziony na wygnanie i do którego już nigdy nie wrócił. Adam Mickiewicz przybył do Wilna z Nowogródka, by podjąć studia na Uniwersytecie Wileńskim, W wielu miejscach znajdują pamiątkowe tablice podkreślające jego obecność. Zachowało się kilka domów, w których mieszkał. W dawnym klasztorze bazylianów znajduje się tzw. Cela Konrada, w której był więziony poeta i gdzie toczy się akcja trzeciej części „Dziadów” Znajdziemy też ulicę jego imienia oraz pomnik tuż przy kościele św. Anny.

Wilno to miasto kolorowych uliczek, okazałych kamienic, sympatycznych zaułków. Mnóstwo tu fotogenicznych zakątków, jak np. ulica Literatų, gdzie na murach znaleźć można niepowtarzalną galerię metalowych, drewnianych, szklanych tabliczek poświęconych największym poetom i literatom. Warto również odwiedzić dzielnicę żydowską, na terenie której znajdowało się podczas II wojny św. getto. Obecnie pozostałości tej dzielnicy możemy zobaczyć m.in. przy ulicy Zydų, znajdziemy tu kolorowe sklepiki i restauracyjki położone przy wąskich malowniczych uliczkach.

Wilno to miasto bardzo zielone malowniczo położone w dolinie rzek Wilii i Wilejki. Skąd najlepiej podziwiać panoramę Wilna? W mieście jest kilka takich punktów, ja wybrałam jeden – Góra Trzech Krzyży, która uznawana jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Wilnie.

zdjęcia wykonałam w maju 2014 r. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mo.
Mo.
22 marca 2019 17:23

Uwielbiam Wilno, byłam kilkakrotnie bo mam tam rodzinę. Panuje tam klimat, który bardzo lubię, miasto jest pełne zabytków, ślicznych zakamarków, wąskich uliczek i wpadających w oko detali. Za każdym razem odnajduję tam coś nowego i chyba nigdy Wilno nie przestanie mnie zaskakiwać i zachwycać.

Anonimowy
Anonimowy
23 maja 2019 11:08

No a ja w Wilnie nie byłam.To moje marzenie, aby tam pojechac, bo filmów i zdjęc to się naoglądałam. Mam nadzieję,że mi się uda. Wszędzie słyszę tylko pozytywne opinie o tym mieście.Pełne polskich śladów kusi.Ciekawie Ola pokazałaś Wilno.
Pozdrawiam-)
Irena-Hooltaye w podróży

Ania
23 maja 2019 13:24

Od jakiegoś czasu robimy sobie z chłopakiem coś w stylu listy miejsc do odwiedzenia. Poza Bałkanami, Grecją czy Hiszpanią i Portugalią ostatnio przewija się Lwów. Muszę jeszcze bardziej zgłębić temat Wilna, a dokładniej kulinariów (może to śmieszne, ale dla nas kulinaria są bardzo ważne), może Wilno też wskoczy na listę! 🙂

Karolina G.
10 listopada 2019 15:37

Litwa to kraj, który od dawna chcę odwiedzić. Wilno jest na pozycji obowiązkowej 😉 Może kiedyś w końcu uda mi się tam wybrać.
Przepiękna fotogaleria.

Pozdrawiam,
https://tamczytam.blogspot.com/2019/11/ostatni-horyzont.html

Monika
10 listopada 2019 17:01

Byliśmy w Wilnie kilka lat temu. Przepiękne miasto. Byliśmy też na wieży telewizyjnej. Magicznie i pięknie. A jedzenie przepyszne. Zwiedziliśmy też Troki. Przecudna wycieczka.

Aneta S.
10 listopada 2019 17:58

Och ja też bym chciała tam pojechać…