Šibenik to miasto pełne wąskich, krętych uliczek, schodów, zacisznych placyków wyłaniających się pomiędzy białymi ścianami domów. Praktycznie z każdym budynkiem wiąże się bogata historia. Šibenik to pierwsze miasto nad Adriatykiem, którego początki nie są związane z Rzymianami czy Grekami. Ufundował je chorwacki król Petar Kreszmir IV w 1066 roku, a prawa miejskie uzyskał już w 1298 roku. 

W Szybeniku przede wszystkim trzeba zobaczyć Katedrę św. Jakuba, która jest jedną z piękniejszych bazylik w całej Chorwacji. Renesansowa chluba miasta została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 2000 roku. Ten zbudowany wyłącznie z kamienia, bez użycia jakiegokolwiek innego budulca kościół ukończono w 1536 roku, po 134 latach budowy. Zaprojektowana przez kilku architektów na planie krzyża zwieńczona imponującą kopułą, która doznała poważnych uszkodzeń w czasie wojny w 1991. Obecnie skutki tych zniszczeń zostały już całkowicie usunięte. Na zewnętrznej elewacji katedry wyrzeźbiono ponad 70 głów mieszkańców i słynnych ludzi XVI-wiecznego miasta.

Na terenie starego miasta zachowało się wiele zabytkowych kościołów. Doliczono się 24 zabytkowych świątyń, z których wiele nadal funkcjonuje, pozostałe pełnią inne funkcje lub niestety zamknięte popadają w ruinę.  Niedaleko katedry usytuowany jest Pałac Książęcy pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku. Warto zobaczyć Plac Republiki Chorwackiej, przy którym umieszczony jest Pałac Lektorów z salą posiedzeń. 

Szybenik nie jest typowo turystycznym miastem Chorwacji. Znacznie różni się od pozostałych miejscowości wybrzeża Dalmacji – niewielu tu turystów, nie ma pięknych plaż, ale mimo to  robi duże wrażenie. To miasto niewątpliwie warte jest zobaczenia, gorąco polecam…

zdjęcia wykonałam w lipcu 2012 r. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
www.esencjablog.pl
21 marca 2019 16:01

Hej, nie myślałaś o tym, żeby te piękne zdjęcia powiększyć? Naprawdę warto pokazać je w większym formacie. W Šibeniku byłam krótko w zeszłym roku. Jest piękny.

Opowieści z Podróży
21 marca 2019 16:26

Chorwacja jest piękna! Póki co moim numerem jeden jest wyspa Hvar 🙂 Ale to miasteczko też wydaję się bardzo ładne!

globfoterka
22 marca 2019 00:29

Moja relacja z Chorwacją jest trudna Wybrałam się tam trzy razy, ale w sezonie i więcej się frustrowałam niż zachwycałam.