Skopelos to niezwykle malownicza wyspa, położona w zachodniej części Morza Egejskiego, wchodząca w skład archipelagu Sporadów Północnych. Sama wyspa nie jest duża i na stałe zamieszkuje ją niecałe 5 tysięcy osób. 

Dostać się tu można jedynie drogą morską np. ze Skiathos i taki był mój plan – jednodniowy wypad, ale jak się okazało podróż na tej trasie należy odbywać promem jednego armatora, co dość mocno ogranicza możliwości wyboru rejsów i zarazem pobytu na Skopelos. Oczywiście można zaplanować wypad z noclegiem, wynająć prywatną łódź lub wykupić wycieczkowy całodniowy rejs. Ta ostatnia propozycja wg mnie była najrozsądniejsza i w czwartkowy ranek wsiadłam na pokład promu. 

 Po drodze prom wyraźnie zwalnia tempo,  aby wszyscy mogli podziwiać Amarantos (nieopodal Agnondas na południu wyspy) malownicze miejsce z charakterystyczną skałą, na której rosną trzy drzewa. Miejsce oczywiście znane z filmu “Mamma Mia” gdzie Sophie śpiewa wraz z ojcami piosenkę “Our last summer”.   

Kolejne ciekawe miejsce to Skała Smoka (Drakontoschisma) – wedle legendy, 800 lat temu na wyspie grasował smok, który zabijał mieszkańców i plądrował okolicę. Ścigany potwór zginął, wpadając w rozpadlinę, która nagle otworzyła się w zboczu góry. 

Po prawie godzinie docieramy do stolicy i głównego port wyspy – usytuowanej amfiteatralnie Chory. Labirynt uliczek i zaułków, Pokryte czerwoną dachówką bielone domy z kwiecistymi dziedzińcami to miejsce, w którym można się zagubić na dłużej. Tutejsze ulice nie mają nazw, więc mieszkańcy, żeby wytłumaczyć, gdzie znajduje się dane miejsce, mówią: obok kościoła, przy domu z czerwonymi drzwiami. z Dość dużym utrudnieniem dla turysty, korzystającym z takiego tłumaczenia jest fakt, ze kościołów, a raczej malutkich kapliczek, jest ich tu ponoć 365.

zdjęcia wykonałam w sierpniu 2018 r.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Asia/Lemur Podróżnik
24 lutego 2020 17:48

Przepiękne widoki i te kolory!

Ann
Ann
24 lutego 2020 22:46

Uwielbiam te rejony!