Liguria jest taka urokliwa, pełna cudownych kolorowych miasteczek, że na Genuę moim zdaniem szkoda czasu.

Pozytywną opinię o mieście możemy sobie wyrobić przede wszystkim dzięki przytulnym knajpkom oferującym dania kuchni lokalnej – przepyszne focaccia, makarony z pesto, jak również owoce morza – świeże, doskonale przygotowane. Niespiesznie szwendając się ulicami miasta warto przyjrzeć się bliżej kilku perełkom. 

Po pierwsze – symbol miasta biało-czarna gotycka Katedra San Lorenzo (św. Wawrzyńca) i mieszczące się tam Muzeum Skarbu, w którym można podziwiać drogocenne krzyże, złote korony, srebrne rzeźby, a nawet złota miseczka uważana za świętego Graala!

Następnie Dom Kolumba, który urodził się właśnie tutaj w XV wieku. Obecnie w budynku, w którym podobno kiedyś spędził dzieciństwo, mieści się dzisiaj muzeum. Tuż obok znajduje się średniowieczna brama miejska Porta Soprana w murach miejskich, których wysokość przytłacza. Warto trochę czasu spędzić nad wodą. Fajnym do tego miejscem jest Stary Port, gdzie zacumowany jest statek z filmu “Piraci” Romana Polańskiego, skonstruowany w stoczni w Tunezji, promował film na festiwalu w Cannes skąd odbył swój ostatni rejs do Genui i tu znajduje się do dziś.  Tu również znajduje się Acquario di Genova to największe oceanarium we Włoszech i drugie co do wielkości w całej Europie! Znajduje się ono w starym porcie i wybudowany został na Expo’92. Zobaczyć tu można m.in. płaszki, foki i delfiny, a nawet pingwiny 🙂 

Największą atrakcją w Genui są pałace – renesansowe, barokowe, rokokowe. Duża część z nich znajduje się przy Via Garibaldi, większość z nich jest normalnie użytkowana, mieszczą się w nich siedziby firm, uniwersytetu czy miejskich instytucji, w kilku galerie sztuki.

Ogromnym minusem tego miasta jest chaos i bałagan, tłok i imigranci, którzy sprawiają że nie wszędzie można czuć się bezpiecznie. Podsumowując stwierdzam z całym przekonaniem, że nie chcę tu już nigdy wrócić.

zdjęcia wykonałam w sierpniu 2011 r.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments