Ten wyjazd to próba sprawdzenia czy czas w podróży może być momentem, kiedy wreszcie się zatrzymam. Nie wiem jak Wy, ale myślę, że też tak macie, ja wciąż gdzieś się spieszę, często działam na najwyższych obrotach. I chyba teraz przyszedł czas, żeby zwolnić i sprawdzićczy tak da się żyć. Przecież wiem, że nie zobaczę całego świata, że nie odwiedzę wszystkich wymarzonych miejsc. Tym razem wędrując po Podlasiu zaglądam też do miejsc, gdzie turysta nadal budzi zdziwienie.

Jednym z takich miejsc jest Sitawka. Wieś w powiecie sokólskim ok. 45 km od Białegostoku. Kilkanaście domów stojących wzdłuż drogi. Kilka osób pracuje w swoich obejściach. Cisza, spokój, nic się nie dzieje, nuda ….. A jednak za sprawą lokalnego koła gospodyń wiejskich w 2020 r. Arkadiusz Andrejkow stworzył cykl malowideł na budynkach gospodarczych wsi. Artysta znany z podkarpackiego Cichego Memoriału tym razem przedstawił dawnych mieszkańców wioski, wzorując się na zachowanych do dziś zdjęciach. Autorem tych zdjęć jest p. Zenon – także upamiętniony deskalem – założyciel pierwszego i wciąż działającego zakładu fotograficznego w pobliskiej Sokółce.

Na każdej ze ścian oprócz malowidła umieszczona została fotografia wraz z opisem kogo przedstawia i krótkim wspomnieniem o danej osobie. Wjeżdżając do wsi można dowiedzieć się jaki cel przyświecał pomysłodawczyniom, które zgodnie stwierdziły, że chcą stworzyć wieś tematyczną – opowiadającą o mieszkańcach Sitawki, o ich dziadkach, o ich historiach.

Warto zajrzeć do Sitawki na spotkanie z mieszkańcami, jeśli nie tymi, którzy żyją tu obecnie to choćby z tymi utrwalonymi na ścianach zabudowań. A wjeżdżając do wsi zaskoczyć może jeszcze jeden pomysł pomysłowych gospodyń – jedno ze zdjęć wszystko wyjaśni 🙂

Zdjęcia wykonałam w sierpniu 2022 r.


Na Podlasiu warto odwiedzić:

Muzeum Sybiru

Krainę Otwartych Okiennic

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina/Nasze Bąbelkowo
28 sierpnia 2022 08:05

Kocham te deskale, choć my akurat widzieliśmy je w kilku innych miejscowościach. Tak czy siak uważam, że są niesamowite i że warto zobaczyć je na żywo – a nie tylko na zdjęciach.

Bookendorfina
28 sierpnia 2022 08:18

Dziękuję za wspaniałą fotorelację, teraz nabrałam chęci, aby samej odwiedzi i przyjrzeć się dziełom. 🙂

Anne 18
Reply to  Bookendorfina
28 sierpnia 2022 12:14

Ja również mam podobne odczucia , choć nigdy wcześniej nie słyszałam o tym miejscu.

Pojedztam
28 sierpnia 2022 12:47

W Białymstoku byłyśmy raz w życiu. Chętnie zobaczymy te malowidła na żywo.

czerwonafilizanka
28 sierpnia 2022 15:18

cudne te dzieła, naprawdę zatrzymują wzrok 🙂

Mariusz
Mariusz
Reply to  Ola
6 września 2022 23:41

Sporo malowideł widzieliśmy w okolicach Dukli, Sanoka.